Aşk kilitleri

Köprülere asılan aşk kilitleri 1. Dünya savaşındaki bir Sırp hikayesine dayanıyor. Ama 2000 li yıllardan sonra moda olarak Dünya nın birçok ülkesinde hızla yayıldı.
Kilit takılıyor ve anahtarı nehre atılıyor.

Son olarak Paris teki meşhur aşk köprüsü Pont des Arts daki sorunlar ile iyice haber oldu.

Burada kendi çektiğim üç fotografı paylaşıyorum. Bunlardan birincisi İtalya Roma'dan. Tiber nehrinin üzerindeki birçok köprüden biri olan Ponte Sant'Angelo (Melek köprüsü). Vatikan'a doğru köprüden geçince Castel Sant'Angelo (Aziz Melek kalesi)  çıkıyor. Heykellerle süslü bu güzel köprünün korkuluklarına asma kilitler yani aşk kilitleri asılmış.

Roma'da bir ara belediye bunları yasaklamış hatta ceza kesiyorlarmış. Sanırım kaldırıldı cezalar.

İkinci fotoğraf Slovenya nın başkenti Lyublyana dan. Ljubljanica ırmağı üzerinde birkaç köprü var. Bu köprülerden birinde aşk kilitleri asılmış. Ama korkuluk ince halat ile yapıldıgı için sanırım çıkarması ve temizlemesi kolay. :)
Butchers’ Bridge yani kasaplar köprüsüne de iki yanlı bol miktarda üzerine isim yazılmış kilitler asılmış.

Bir de daha basit ve pratik olanı aşk notları. İsviçre nin Zürih şehrinde Limmat nehri üzerinde bir köprüde gördüğüm bu notlar naylon veya asetat benzeri yağmurdan etkilenmeyen bir yüzeye yazılmış. Güneşten belki etkilenebilir ama yine de uzun süre dayanır.

Bence Türkiye de de böyle turistik aktiviteler bazı köprülere yapılabilir. Bu en sonuncu hem köprüye ağırlık vermez hem de bakım ve boyamada sökmek kolay.

Hiç yorum yok: