2.5 Günde Barselona - 1, Gün


1.Gün (yarım gün)

Havalimanında indiniz. Havalimanından Barcelona şehir merkezine shuttle (Aerobüs)  var. Otobüsler gayet güzel. Bileti otobüste de alabilirsiniz 5.90 Euro.  Gidiş geliş bilet 10,20 Euro hatırladığım kadarıyla. Otobüste güzel bir de şehir haritası veriyorlar bedava J . Internet sitesinden de bilet alabilirsiniz.  Katalunya meydanına (Plaça de Catalunya) kadar gidiyor. Otel bu meydana yakın ise ulaşım çok rahat.
.Placa de Catalunya Barselona nın en işlek meydanı.
İlk gün öğleden sonra zaten gezi başlıyor. 

Catalunya meydanından denize doğru La Rambla caddesi ki en meşhur cadde yürürken
arada sokaklara dalabilirsiniz.

La Rambla üzerinde denize doğru inerken sağ kolda Mercat de La boqueria yı gezebilirsiniz. La Boqueria da sebze meyve şekerleme ve çeşitli deniz ürünleri ile şarküteri ürünleri satılıyor.
Yine La Rambla dan aşağı inerken dar bir geçit ile Placa Reial e uğrayın. Güzel bir meydan ve güzel restaurantlar var.
La Rambla dan denize doğru yürürken sol tarafınız Gothic Quarter sağ tarafınınız El Raval. Çok güzel korunmuş
tarihi sokaklar.
La Rambla üzerinde denize dogru ilerledikçe sokak satıcıları ve sokak sanatçıları ile karşılaşıyorsunuz.

Denize vardığınızda karşınıza Mirador de Colom sütun (kolomb anıtı) ve heykeli çıkıyor. Oradan denizde güzel bir yaya köprüsü (Rambla de Mar) ile restaurant ve Alışveriş merkezi olan bir kısma gidip bir kahve içebilirsiniz.

Sonra yürüyüşe devam. Yürümeyi sevmeyenler T10 bileti alsınlar metro ve otobüslerde geçiyor. Sütun da denizi sağınıza alıp yürüyerek History Museum of Catalonia yanından Barselona plajlarını (Platja de la Barceloneta veya La Barcelonata beach) görmek için devam edebilirsiniz.

Barceloneta sokaklarda da balkonlarda aynı gün çamaşır yıkanıyor sanırım. Balkonlar çamaşır doluydu. J

Plajlardan sonra Barceloneta metro duragının yanından geçerek Basilica of Santa Maria del Mar kilisesine gidip gezebilirsiniz. 14. Yüzyıl Gothic stil bir kilise.

Oradan diğer kilise Cathedral of Barcelona, Barselona Katedralinin olduğu meydana gelin. Hareketli bir meydan. Buraya yakın başka dini yapılar da var. Google maps ve tripadvisor da görünüyor.

Ama bu kadar yürüyüşten sonra yine Gotik quarter den ara sokaklardan geçip La Rambla ya veya otele dönüp Akşam yemeğine gitmek en iyisi.  J

Hiç yorum yok: